Az energetikai tanúsításról
Hosszas várakozás után megszületett az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló rendelet. Nézzük, hogy a 2009. január 1-jén hatályba lépő szabályozásról mit kell tudnunk. 2006 májusa óta ismert az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V 24.) tárca nélküli miniszteri rendelet. Ez a jogszabály tartalmazza azokat a hőtechnikai követelményeket, amelyeknek egy új épületnek meg kell felelnie. Egyrészt a határoló- és nyílászáró szerkezetek hőátbocsátási tényezője nem haladhat meg egy maximális értéket, másrészt az épület feleljen meg a fajlagos hőveszteség-tényezőre vonatkozó követelményértéknek, végül a fajlagos hőveszteség-tényező se haladja meg a maximális értéket. A rendelet meghatározza a számítási módszereket is. Nem beszél az épületek energetikai besorolásáról, hiszen ez már az új, 176/2008. (VI. 30.) számú kormányrendelet feladata, akárcsak a tanúsítás menetének a leírása is.
Ez a szabályozás ugyanazokra az épületekre vonatkozik, mint a korábbi. Így tehát nem kell tanúsítani például az 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű, az ideiglenes, a védetté nyilvánított, valamint a mezőgazdasági rendeltetésű épületeket és a huzamos emberi tartózkodás célját szolgáló sátorszerkezeteket sem. A tanúsítást egyrészt új épületekre kell kiállítani, amennyiben az építési engedélye 2006. május 29-e utáni. A tanúsítvány elkészíttetéséről az építtetőnek kell gondoskodni, legkésőbb a használatbavétel bejelentésig. Tanúsítani kell az épületet a lakás eladása, vagy egy évet meghaladó bérbeadása esetén is. A tanúsítványt az épület egészére, vagy egy önálló rendeltetési egységére (lakására) lehet kiállítani. A tanúsítás elvégzéséhez szükséges dokumentumokat az építtető, illetve a tulajdonos biztosítja. A tanúsítványt a rendelet melléklete szerinti formátumban kell elkészíteni. Az energetikai minősítési osztályokat az 1. táblázat tartalmazza.
Épületenergetikai szabályozás hogyan tovább?
2009-re létrejöttek az EU konform hazai rendeletek az épületenergetika területén. A rendeletek megszületését sok vita előzte meg, különösen a határoló szerkezetek hőátbocsátási tényezőjét vitatták sokan. Hogyan tovább? Kiváncsian várjuk.