Öntsünk tiszta vizet a pohárba: üveggyapotok
Az üveggyapot hőszigetelő tulajdonságainak köszönhetően kiemelkedően gazdaságos megoldás lehet a hőenergia-megtakarítás terén. Legnagyobb előnye, hogy a többi hőszigetelő anyaggal szemben, az egyik legmegfizethetőbb hőszigetelő anyag. A polisztirolnál akár fele akár bekerülési költséggel is rendelkezhet, ráadásul nagyon könnyen kezelhető anyagról beszélünk.
Az üveggyapot a többi ásványgyapothoz hasonlóan kiváló páraáteresztő. A páradiffúziós ellenállása a levegő páradiffúziós ellenállásával majdnem megegyezik, így a pára akadálytalanul tud áthaladni a szigetelésen. Ez a tulajdonság különösen fontos azokban az épületekben, ahol a belső tér páratartalma magas, és így a kondenzáció és a penész képződés megelőzése érdekében fontos a hatékony páraátbocsátás.
Az üveggyapot az alapanyagai miatt nem éghető, így nagy biztonságot jelent, ha esetleges tűz alakulna ki egy épületben. Ez a tulajdonság, a hőszigetelés mellett, különösen fontos a tűzbiztonság szempontjából.
Rendkívül jó hangszigetelő képességgel rendelkeznek. Tehát, ha a zajcsillapítása fontos szempont, akkor érdemes megfontolni az üveggyapot használatát. Az üveggyapot a hőszigetelés mellett hatékony hangszigetelő megoldást is biztosít, így képes egyszerre csökkenteni a hő- és hangáteresztést.
Az üveggyapot termékek széles körben alkalmazhatóak a hőszigetelés terén. Íme néhány példa, ahol az üveggyapot ideális választás lehet:
- Alulról hülő födémek: Bizonyos üveggyapot termékek alkalmazhatóak, garázs-, pince- és árkádfödémek alsó síkjának hőszigetelésére, valamint zajcsökkentésre. Ilyen alkalmazás esetén dübellel (pl. DHM dübel) rögzítendő a termék.
- Emeletközi födémek: Az üveggyapot kiváló hőszigetelő tulajdonságai miatt ideális választás az emeletközi födémek hőszigetelésére. Ezzel az anyaggal jelentősen csökkenthető a hőátadás a födémeken keresztül, így segítve a hőenergia-megtakarítást.
- Szerelt külső falak: Az üveggyapot hőszigetelő anyagokat a szerelt külső falak hőszigetelésére is használhatjuk. Az üveggyapot hőszigetelési képessége és könnyű súlya miatt ideális választás lehet ezen alkalmazásokhoz.
- Padlásfödémek: Teljesen megfelel az üveggyapot, nem hasznosított vagy nem fűtött padlásfödémek szigetelésére. Fontos azonban, hogy a szigetelés nem járható, és nem fedhető le egészben, azért, hogy a pára kis tudjon szellőzni. Ugyanis, mint az korábban leírásra került, az üveggyapot páraáteresztő, és amennyiben pl egy OSB lap elzárja a pára útját, úgy a pára a szigetelő anyagban megreked, és roncsolja az anyagot.
- Tetőtér beépítések: Az üveggyapot ideális választás lehet a tetőtér beépítése során, ahol a hőszigetelés kulcsfontosságú. Alkalmazhatóak a szarufák és szelemenek között és alatt.
- Válaszfalak: Az üveggyapot termékek méretüknél fogva tökéletesen alkalmazkodnak a gipszkarton válaszfalak szokványos méreteihez. Ha az elválasztószerkezet különböző hőmérsékletű légtereket választ el egymástól, úgy a a fűtött oldalra párazáró réteget kell elhelyezni, hogy a szigetelőanyagba ne kerüljön nedvesség.


Milyen környezetvédelmi hatásai vannak az üveggyapotnak?
Az üveggyapot az egyik legkörnyezetbarátabb hőszigetelő anyag. A termelési folyamat során a hulladék mennyisége minimalizálva van, és az alapanyagok újrahasznosíthatóak. Az üveggyapot gyártásakor keletkező CO2-kibocsátás jelentősen alacsonyabb, mint más hőszigetelő anyagok gyártása során. Az üveggyapot használata hozzájárulhat a klímaváltozás elleni küzdelemhez, mert csökkenti az épületek hőveszteségét, és ezzel az energiafogyasztást is.